Witam:)

Mój blog poświęcony jest twórczości i osobie Terry'ego Pretchett'a. Skupię się głównie książkach z cyklu "Świat Dysku" (a także dwóch filmach na ich podstawie;p ). Mam nadzieje, że informacje tu zamieszczone skłonią Was po sięgnięcie do wymienionych tu tytułów i zapoznania się z dorobkiem literackim Pratchett'a. Liczę również na Wasze opinie co do tych lektur. Pozdrawiam!:)

piątek, 18 grudnia 2009

Mort


Jedna z moich "ulubieńszych" części ze względu na duży udział Śmierci, którego jestem fanką;) Tytułowy Mort to kilkunastoletni chłopiec, który delikatnie mówiąc wyróżnia się z tłumu."Chłopak był wysoki, rudowłosy i piegowaty, z ciałem, które robiło wrażenie, jakby właściciel z trudem tylko nad nim panował. Zdawało się, że jest zbudowane z samych kolan i łokci". Nawet jego rodzina uważała go za odmieńca, bo np. za dużo myślał. Ale być może ta inność spowodowała, że to właśnie jego Śmierć wybrał na swego ucznia, który z czasem będzie musiał zająć jego miejsce. Śmierć bowiem ma w planach wakacje i poznawanie ludzkich przyjemności. Skutki tego są oczywiste - nieumyślne zachwianie równowagi wszechświata przez Morta...
Jest to chyba jedyna książka, w której możecie przeczytać o pijanym Śmierci i dowiedzieć się, że miał on córkę (adoptowaną rzecz jasna;) ).
Jak dla mnie książka jest genialna i serdecznie zachęcam do lektury!;))- "Poeci próbowali opisać Ankh-Morpork. Bez sukcesów. Może z powodu niepojętej, gorliwej żywotności miasta, a może dlatego, że miasto z milionem mieszkańców i bez żadnej kanalizacji jest zbyt mało subtelne dla poetów, którzy preferują żonkile i trudno im się dziwić. Dlatego powiedzmy tylko, że Ankh-Morpork jest tak pełne życia jak dojrzewający ser w upalny dzień, głośne jak klątwa w katedrze, jaskrawe jak plama oleju, barwne jak siniaki i szumiące od działalności, interesów, ruchu i czystej, rozbuchanej aktywności niczym zdechły pies na kopcu termitów."
- "Dywan pod stopami był tak gruby, że mógłby ukryć całe plemię Pigmejów(...)"
- "Ta dzielnica Ankh-Morpork znana była jako Mroki, wewnętrzny obszar miasta gwałtownie potrzebujący rządowego wsparcia, albo jeszcze lepiej miotacza ognia".
- "Trudno by go nazwać zaniedbanym, gdyż wymagałoby to rozciągnięcia znaczenia tego słowa do granic wytrzymałości".
- "Czuł się, jakby przeżył katastrofę "Titanica", ale szczęśliwie niemal natychmiast został ocalony. Przez "Lusitanię".
- "Czuł się, jakby uniesiony chwilową radością cisnął śnieżką, a teraz patrzył, jak lawina pochłania trzy narciarskie kurorty".

1 komentarz:

  1. Odmieniec, bo rudowłosy? :> Chcę to przeczytać!

    OdpowiedzUsuń


Terry Pratchett