Witam:)

Mój blog poświęcony jest twórczości i osobie Terry'ego Pretchett'a. Skupię się głównie książkach z cyklu "Świat Dysku" (a także dwóch filmach na ich podstawie;p ). Mam nadzieje, że informacje tu zamieszczone skłonią Was po sięgnięcie do wymienionych tu tytułów i zapoznania się z dorobkiem literackim Pratchett'a. Liczę również na Wasze opinie co do tych lektur. Pozdrawiam!:)

wtorek, 17 listopada 2009

Blask Fantastyczny


"Tylko jedna osoba może ocalić Świat Dysku, który sunie ku nieuniknionej z pozoru kolizji ze złowróżbną czerwoną gwiazdą. Na nieszczęście, osobą tą jest wyjątkowo mało uzdolniony i tchórzliwy mag o imieniu Rincewind, którego po raz ostatnio widziano, jak spadał poza krawędź świata..."
Rincewind, niezbędny dla ocalenia Świata Dysku, zostaje magicznie ściągnięty z kosmosu, by stać się obiektem polowania wszystkich ośmiu Obrządków Magicznych, próbując odzyskać ukryte w jego umyśle zaklęcie. W towarzystwie Dwukwiata z Bagażem i Cohena-największego i najsłynniejszego z bohaterów Dysku (choć ostatnio trochę bez formy)-po licznych przygodach powraca do Ankh Morpork, by uczestniczyć w jednym z kluczowych wydarzeń w historii i kosmologii równocześnie...Na szczęście zakończonym szczęśliwie;)


No i oczywiście kilka cytatów:
-Gdyby bogowie chcieli, żeby ludzie latali, daliby wszystkim bilety lotnicze.
-Kto wcześnie się z łóżka zbiera, ten wcześnie umiera.
-Kiedy pierwsi badacze z ciepłych krain wokół Okrągłęgo Morza dotarli do chłodnych obszarów w głębi lądu, wypełniali białe plamy na mapach, chwytając najbliższego tubylca, wskazując jakiś bardzo odległy element krajobrazu i bardzo wyraźnie, głośno zadając pytanie. Potem zapisywali to, co powiedziała im zaskoczona ofiara. I tak w całych generacjach atlasów zostały uwiecznione takie geograficzne cuda, jak "Jakaś góra", "Nie wiem", "Co?", no i oczywiście "Twój palec, durniu!"
-Podstawowy dogmat wiary owej[drzewnej] religii brzmiał:Jeśli drzewo(...)było drzewem naprawdę dobrym, kiedyś dostąpi reinkarnacji jako pięć tysięcy rolek papieru toaletowego.

3 komentarze:

  1. Zaletą książek tego autora jest język i lekkość pióra. Nawet ja, która nie lubię takiego typu literatury, przeczytałam!

    OdpowiedzUsuń
  2. zgadzam się!ja ogólnie nie lubię czytać książek, jednak po przeczytaniu jednej części nie mogłam doczekać się rozpoczęcia następnej:) naprawdę polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Najbardziej w Twoich notkach podobają mi się cytaty, a w tej oczywiście ten o spaniu, będę mieć jescze jedno usprawiedliwienie długiego wylegiwania się w łózku :D

    OdpowiedzUsuń


Terry Pratchett