Witam:)

Mój blog poświęcony jest twórczości i osobie Terry'ego Pretchett'a. Skupię się głównie książkach z cyklu "Świat Dysku" (a także dwóch filmach na ich podstawie;p ). Mam nadzieje, że informacje tu zamieszczone skłonią Was po sięgnięcie do wymienionych tu tytułów i zapoznania się z dorobkiem literackim Pratchett'a. Liczę również na Wasze opinie co do tych lektur. Pozdrawiam!:)

sobota, 28 listopada 2009

Równoumagicznienie


Niewiele jest rzeczy, które magowie Świata Dysku szanują bardziej niż tradycję. A otrzymanie godności czarodzieja to nie byle co -musi się odbyć zgodnie z zasadami. Jednak bogowie nie po raz pierwszy wykażą się specyficznym poczuciem humoru, a Śmierć jak zwykle nie przyjmuje reklamacji...
Wiadome było od zawsze,że ósmy syn zostaje magiem. Problem pojawił się w momencie, gdy urodziła się ósma córka! Dziewczynka oczywiście ma moc (choć sama o tym nie wie...no powiedzmy do czasu o tym nie wie), a na Niewidoczny Uniwersytet nie chcą i teoretycznie nie mogą jej przyjąć. Dlatego Eskarina Kowal(i znajoma czarownica Babcia Weathervax) udały się do Ankh-Morpork, żeby urządzić magom małą awanturę. No i udało im się, i to jak, bo przy okazji uratowały magię i kilka innych osób-między innymi młodego i obiecującego maga, Simona. Przyszła pora na Równoumagicznienie!
Najogólniej rzecz biorąc jest to książka o relacjach damsko-męskich, ale dowiemy się z niej też na czym polega Pożyczanie i co to jest głowologia.


I oczywiście moje ulubione cytaty;) :
- Błękitne promienie wystrzeliły na korytarz, wirowały i tańczyły, gdy niewyraźne kształty przesuwały się w oślepiającym blasku wewnątrz pokoju. Światło było mgliste i aktyniczne, rodzaju tego, na którego widok Steven Spielberg wzywa swojego doradcę od praw autorskich.
- Magia ma jednak w zwyczaju czekać w ukryciu niby grabie leżące w trawie.
- [Esk]Rozejrzała się. Otaczał ją krąg twarzy, których nawet nekrofil nie mógłby pokochać.
- W Ramptopach czarownice cieszyły się pozycją, jaką w innych kulturach zajmowały zakonnice, poborcy podatkowi albo czyściciele szamba.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. no no no... ale to chyba dobrze, że i taka forma literacka porusza wciąż istotne społeczne problemy, jakim jest np. "równoumagicznienie" :)

    OdpowiedzUsuń


Terry Pratchett