Witam:)

Mój blog poświęcony jest twórczości i osobie Terry'ego Pretchett'a. Skupię się głównie książkach z cyklu "Świat Dysku" (a także dwóch filmach na ich podstawie;p ). Mam nadzieje, że informacje tu zamieszczone skłonią Was po sięgnięcie do wymienionych tu tytułów i zapoznania się z dorobkiem literackim Pratchett'a. Liczę również na Wasze opinie co do tych lektur. Pozdrawiam!:)

środa, 4 listopada 2009

Poznaj Terry'ego Pretchett'a

Terence David John Pratchett, twórca cyklu książek o Świecie Dysku (i nie tylko), urodził się w 1948 roku w Anglii. Podobno swoją pierwsze opowiadanie sprzedał w wieku trzynastu lat i od tego czasu bez przerwy pisze! Jako 17-latek napisał swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Dywan", która została wydana w 1971 roku.
W roku 1983 wydał pierwszą książkę z serii Świata Dysku (Discworld) - Kolor magii (The Colour of Magic). Sukces serii rodził się w bólach - z powodu złej kampanii marketingowej książka sprzedała się wyjątkowo źle. Jednakże kolejny tom serii - Blask Fantastyczny (The Light Fantastic), stał się bestsellerem i początkiem wielkiego sukcesu całej serii. Kolejna część – Równoumagicznienie (Equal Rites) była już wyczekiwania – jeszcze przed jej wydaniem fragmenty były czytane na antenie radia BBC.
Życie pisarza w znacznym stopniu ułatwiają takie "magiczne" urządzenia jak procesor tekstów. Pratchett skonstruował nawet swój własny tezaurus, który służy pomocą, gdy trzeba znaleźć odpowiednie słowo. Swoje książki oddaje wydawcy na dyskietkach. Czy to pasuje do twórcy fantasy?
Pytany, czy wierzy w magię, odpowieda: Więcej się znajdzie magii w zwyczajnym domowym komputerze naż na sabacie czarownic, jednakże sporo ludzi poważnie traktuje czary, natomiast ja wierzę w cywilizację technlogiczną.
W roku 1998 za zasługi dla literatury został udekorowany przez królową angielską Orderem Imperium Brytyjskiego.
Książki Terry'ego Pratchett'a odniosły światowy sukces-zostały przetłumaczone na 33 języki i sprzedane w ponad 40 milionach egzemlarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Terry Pratchett