Witam:)

Mój blog poświęcony jest twórczości i osobie Terry'ego Pretchett'a. Skupię się głównie książkach z cyklu "Świat Dysku" (a także dwóch filmach na ich podstawie;p ). Mam nadzieje, że informacje tu zamieszczone skłonią Was po sięgnięcie do wymienionych tu tytułów i zapoznania się z dorobkiem literackim Pratchett'a. Liczę również na Wasze opinie co do tych lektur. Pozdrawiam!:)

czwartek, 5 listopada 2009

Kolor magii

Jest to pierwsza część słynnego wieloksięgu rozgrywającego się na płaskiej Ziemi. Znajduje się ona na grzbietach Berilii, Tabula, Wielkiego T'Phona i Jarekeena, czyli czterech gigantycznych słoni, a te z kolei stoją na Wielkim A'Tuinie, żółwiu powoli płynącym przez międzygwiezdną otchłań.

Opowiada losy pierwszego dyskowego turysty Dwukwiata, oraz jego śmiercionośnego, wykonanego z magicznego drewna myślącej gruszy bagażu. Przybywa on do Ankh-morpork z Imperium Agatejskiego, leżącego na niewielkim, ale ciężkim od pokładów złota kontynencie przeciwwagi. Przewodnikiem turysty zostaje nie do końca potrafiący czarować mag Rincewind. Prześladują ich w zasadzie wszyscy, spotykają legendarnych bohaterów, walczą ze smokami.. Dwukwiat w słodkiej nieświadomości dobrze się bawi, a spanikowany Rincewind usiłuje przeżyć...


A oto kilka ciekawych cytatów z owej książki:

  • Naprawdę zadziwiające. Żaba przemieniona w magiczną żabę. Cudowne!
  • To właśnie jest głupie w tej całej magii. Przez dwadzieścia lat studiujesz czar, który sprowadza ci do sypialni nagie dziewice. Ale wtedy jesteś już tak zatuty oparami rtęci i półślepy od czytania starych ksiąg, że nie pamiętasz, co dalej robić.
  • Ludzie powinni zostać tam, gdzie się ich postawiło.
  • W tym właśnie punkcie język potoczny rezygnuje i wychodzi na piwo.

1 komentarz:

  1. Tak jak już wspominałam Ci osobiście, nie polubiłam fikcji tego autora z początku, ale może jednak uda mi się "wyskrobać" trochę czasu, żeby poczytać książki z tak specyficznym humorem :)
    Pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń


Terry Pratchett